Vaša korpa je trenutno prazna!
Masna koža lica odlikuje se pojačanim lučenjem sebuma (prirodne masnoće kože), što često rezultira neželjenim sjajem, bržim začepljenjem pora i sklonošću ka nepravilnostima poput akni i mitisera. Iako masna koža može biti izazovna za svakodnevnu negu, važno je znati da ona ima i svojih prednosti – osobe sa masnijom kožom obično imaju deblju kožu i manje bora zahvaljujući zaštitnoj ulozi sebuma. Kako negovati masnu kožu kroz pravilnu rutinu – od čišćenja i toniranja, preko eksfolijacije i hidratacije, do zaštite od sunca i dodatnih tretmana.
Masna koža nastaje kada lojne (sebacealne) žlezde u koži proizvode previše sebuma. Postoji više faktora koji doprinose ovom stanju, a najčešći uzroci su:
Nasledni faktor igra veliku ulogu u određivanju tipa kože. Ako jedan od roditelja ima masnu kožu, postoji velika verovatnoća da ćete i vi imati pojačano lučenje sebuma. Drugim rečima, veličina i aktivnost lojnih žlezda mogu biti genetski predodređene. Kod osoba sa genetski masnom kožom, ona se obično manifestuje već u tinejdžerskim godinama i može potrajati tokom odraslog doba.
Hormonske fluktuacije su čest okidač pojačanog lučenja masnoće. Tokom puberteta pod uticajem androgena (poput testosterona) žlezde lojnice se uvećavaju i luče više sebuma, što dovodi do masnije kože i akni. Slično tome, hormonalne promene u toku menstrualnog ciklusa, trudnoće ili menopauze kod žena mogu privremeno poremetiti balans kože. Stanja poput sindroma policističnih jajnika (PCOS) takođe dovode do viška androgena i masne, aknozne kože. Hormonalna masna koža često ide ruku pod ruku sa pojavom akni i upalnih promena.
Klima i vremenski uslovi utiču na kožu. U toplim i vlažnim klimama koža ima tendenciju da proizvodi više ulja, pa mnogi primećuju da im je koža masnija leti nego zimi. Visoka vlažnost može doprineti pojačanom sjaju lica i osjećaju “težine” na koži. Sa druge strane, zimi grejanje i nizak nivo vlage u vazduhu mogu isušiti površinu kože, što paradoksalno može pokrenuti reaktivno lučenje sebuma.
Korišćenje neodgovarajućih proizvoda za vaš tip kože može izazvati masnoću. Na primer, osobe koje imaju kombinovanu kožu ponekad pogrešno misle da im je koža potpuno masna, pa upotrebljavaju preteške, komedogene kreme ili agresivna sredstva za čišćenje. Teški, okluzivni preparati mogu zapušiti pore i ostaviti masni film. Takođe, preterano isušujući proizvodi sa alkoholom mogu skinuti zaštitni lipidni sloj, pa koža reaguje pojačanim lučenjem masnoće u pokušaju da se odbrani. Dermatolozi ističu da upotreba blagih, nekomedogenih proizvoda za masnu kožu pravi ogromnu razliku u regulaciji masnoće. Birajte hidratantne i gel kreme i peneće čistače umesto težih formulacija.
Iako genetika i hormoni imaju primat, pojedine navike mogu uticati na masnoću kože. Veza između ishrane i masnoće kože nije u potpunosti jasna – tradicionalno se smatralo da masna hrana uzrokuje masnu kožu, ali nauka to ne potvrđuje direktno. Takođe, stres i nedostatak sna povisuju nivo kortizola, što može indirektno stimulisati lojne žlezde. Dakle, zdrav način života – uravnotežena ishrana, hidratacija organizma, san i upravljanje stresom, doprinosi opštem zdravlju kože, iako sam višak sebuma primarno zavisi od gore navedenih faktora.
Važno je naglasiti da oily skin (masna koža) često ima multifaktorijalne uzroke, pa osoba može istovremeno imati i genetsku predispoziciju i hormonske okidače. Takođe, sa godinama se situacija menja – lučenje sebuma se obično smanjuje posle tridesetih i četrdesetih godina života kako žlezde usporavaju rad. To je razlog zašto neke osobe sa godinama pređu iz masnog u mešoviti ili normalan tip kože. Međutim, do tada, pravilna nega i balansiranje faktora mogu držati stanje pod kontrolom.
Masnu kožu možemo podeliti na nekoliko podtipova u zavisnosti od uzroka i pratećih karakteristika. Razumevanje kog tipa je vaša masna koža može pomoći u odabiru adekvatne nege i proizvoda za masnu kožu. Najčešće se razlikuju: genetska (nasledna) masna koža, hormonalno uslovljena masna koža i reaktivna (stečena) masna koža. Naravno, moguće su i kombinacije ovih tipova.
Ovaj tip kože uzrokovan je prvenstveno genetikom. Lojne žlezde su hiperaktivne “po prirodi”, nezavisno od spoljnih faktora. Koža je konstantno masnija po čitavom licu (ne samo T-zona), često deblja na dodir i otpornija. Prednost je što takva koža sporije stari. Prirodna ulja štite je od isušivanja pa su fine linije i bore manje izražene u odnosu na suvu kožu. Međutim, izazov su proširene pore i komedoni. Pore mogu izgledati krupnije jer dugogodišnje obilje sebuma i nakupljenih mrtvih ćelija dovodi do njihovog širenja. Takođe, višak masnoće predstavlja plodno tle za bakterije, pa su česte pratnje ovog tipa kože bubuljice i mitiseri.
Kako prepoznati: Lice se zamasti već par sati nakon umivanja, često je celo lice sjajno, šminka klizi i ne drži dugo. Koža može delovati grublje teksture, sa vidljivim porama.
Pristup nezi: Ovaj tip kože obično dobro podnosi aktivne sastojke i malo “jače” tretmane (poput kiselina ili retinoida), jer je deblja i manje osetljiva. Ključ je redovno čišćenje i eksfolijacija kako bi se sprečilo zadržavanje sebuma u porama, uz laganu hidrataciju koja neće dodatno mastiti kožu.
Kod ovog tipa, hormoni su glavni krivac za pojačano mašćenje. Najčešće se javlja u tinejdžerskim godinama (pubertet), kada nagli porast androgena stimuliše lojne žlezde. Takođe, može se ispoljiti i kasnije u životu. Mnoge žene sa relativno normalnom kožom primete pojačano mašćenje i akne u kasnim 20-im ili 30-im godinama usled hormonskih promena (trudnoća, postporođajni period, prekid kontraceptiva, PCOS ili predmenopauza). Karakteristično je da se masnoća često kombinuje sa upalnim aknama – bubuljice, papule i pustule koje se javljaju ciklično (npr. pred menstruaciju) ili uporno traju. Kod hormonskog disbalansa, akne su tipično upalne i bolne, javljaju se duž donje polovine lica (vilica, brada, vrat) kod žena ili klasično T-zona kod tinejdžera.
Kako prepoznati: Ako primetite da vam se koža iznenada promenila (npr. iz normalne u masnu) paralelno sa nekim hormonskim događajem, ili da se stanje kože menja u ciklusima, verovatno hormoni igraju ulogu. Akne koje su uporne i duboke, a pojavile su se tek u odraslom dobu, takođe sugerišu hormonalnu osnovu.
Pristup nezi: Osnovna nega je slična kao kod genetski masne kože – pravilno čišćenje, eksfolijacija i nekomedogena hidratacija. Pored toga, fokus je i na tretmanu akni i smirivanju upala. Proizvodi sa salicilnom kiselinom ili benzoil-peroksidom mogu pomoći u odčepljivanju pora i suzbijanju bakterija koje doprinose aknama. Niacinamid (vitamin B3) je takođe koristan jer pomaže regulaciju sebuma i ima protivupalno dejstvo. Kod težih oblika, potrebno je uključiti dermatologa, ponekad se preporučuje hormonska terapija (poput kontraceptivnih pilula ili spironolaktona) za regulaciju lučenja sebuma, ili retinoidni gelovi/kreme na recept za uporne akne. Napomena: Hormonalni tretmani su medicinski i njih uvodi isključivo lekar, međutim, kozmetička nega koju može značajno poboljšati stanje i prevenirati komplikacije.
Reaktivna masna koža nije genetski “suđena”, već je rezultat spoljašnjih uticaja ili neadekvatne nege. Često se naziva i “isušena masna koža” ili dehidrirana masna koža, paradoksalno stanje gde koža istovremeno proizvodi višak sebuma i ima manjak vlažnosti u površinskim slojevima. Do ovoga dolazi kada agresivnim proizvodima ili učestalim pranjem skinemo prirodnu zaštitnu barijeru kože (hidrolipidni sloj). Koža tada gubi vlagu i postaje dehidrirana, a lojne žlezde dobijaju signal da pojačaju lučenje sebuma kako bi nadoknadile nedostatak masnoće i zaštitnog filma. Rezultat je začarani krug – što više isušujemo kožu, ona postaje sve masnija kao odbrambeni odgovor.
Spoljašnji faktori koji doprinose reaktivnoj masnoj koži uključuju prečesto umivanje grubim sapunima, korišćenje jakih alkoholnih tonika ili pilinga svakodnevno, nepravilno kombinovanje previše aktivnih sastojaka odjednom, preskakanje hidratantne kreme, ali i ekstreme u okolini (npr. veoma suva klima ili grejanje). Takođe, neadekvatna krema za zaštitu od sunca (ili njeno ne korišćenje) može doprineti isušivanju kože i dodatnom lučenju sebuma.
Kako prepoznati: Ovaj tip kože često imaju osobe koje kažu “Koža mi je i suva i masna istovremeno”. Može se osećati zategnutost ili perutanje na površini kože nakon umivanja, ali ubrzo potom T-zona prosija. Ponekad koža reaguje peckanjem ili crvenilom na jake proizvode.
Pristup nezi: Ključ je obnoviti barijeru kože i hidrirati je, a istovremeno nežno regulisati sebum. To znači vratiti se osnovama – vrlo blago čišćenje (penušavi gel ili krem čistač bez sulfata, bez alkohola u sastavu), trenutno izbacivanje grubih pilinga i alkoholnih tonera dok se koža ne oporavi. U rutinu uvesti serum za masnu kožu (npr. sa hijaluronskom kiselinom ili glicerinom) i laganu hidratantnu kremu.
Masna koža, naročito ako nije pravilno negovana, povezana je sa određenim problemima koji mogu narušiti i izgled i zdravlje kože.
Preterano lučenje sebuma direktno je vezano za akne. Kada lojne žlezde stvaraju mnogo masnoće, ona se meša sa mrtvim ćelijama na površini kože i zajedno zapušava pore. U zapušenim porama se zatim prekomerno razmnožavaju bakterije (najčešće Cutibacterium acnes), što dovodi do upale. Rezultat su crvene, gnojne bubuljice ili čak potkožne akne. Masna koža ne znači automatski da ćete imati akne, ali znatno povećava verovatnoću, pogotovo u prisustvu hormonskih faktora. Važno je napomenuti da akne nisu posledica nečistoće – prečesto i grubo pranje neće ih sprečiti, već može samo iritirati kožu (to je jedan od čestih mitova o aknama).
Mitiseri su zapravo posebna vrsta akni – otvoreni komedoni. Nastaju kada se čep od sebuma i keratina formira u pori, ali ostane otvoren ka površini pa gornji sloj oksidira i potamni (otuda crna boja tačkice). Masna koža stvara idealne uslove za mitisere, naročito na nosu, bradi i čelu, jer su tu pore najveće i najaktivnije. Redovna eksfolijacija (hemijskim pilinzima poput salicilne kiseline) i temeljno uklanjanje šminke/SPF-a su najbolja prevencija. Za postojeće mitisere pomažu tretmani sa BHA kiselinama koje mogu da prodru u pore pune sebuma i rastvore “čep”.
Osobe sa masnom kožom često imaju vidljivije, proširene pore. One mogu biti genetski veće, ali se dodatno šire usled nakupljanja sebuma i gubitka elastičnosti kože. Veće pore obično proizvode i više ulja, što može stvoriti začarani krug masnoće. Iako ne možemo trajno “suziti” pore (jer njihova veličina nema mišić koji bismo stegli), pravilna nega može učiniti da izgledaju manje upadljivo. To se postiže održavanjem pora čistim (da ne budu ispunjene tamnim čepovima) i korišćenjem sastojaka koji pospešuju stvaranje kolagena (kao što su retinoidi i niacinamid) što će vremenom učiniti kožu zategnutijom oko pora. Takođe, adekvatna hidratacija sprečava da pore postanu još uočljivije. Kada je koža suva na površini, pore deluju kao “rupe” na suvom tlu. Nasuprot tome, dobro hidrirana koža je nabubrela i pore su manje vidljive.
Masna koža lica može biti sklona i stanju zvanom seboreični dermatitis – crvenilu i ljuštenju kože (često oko nosa i obrva) uz istovremeno prisustvo viška sebuma. Ovo je kožna reakcija na razmnožavanje jedne vrste gljivice koja voli masnu sredinu. Pravilnom negom masne kože možemo smanjiti rizik od ovih pojava, održavajući kožu čistom ali i zaštićenom. Agresivne metode (poput jakih sapuna, alkohola ili grubih pilinga) mogu iziritirati masnu kožu i dovesti do upalne reakcije ili oštećenja barijere.
Ova rutina obuhvata dnevnu (jutarnju) i večernju negu i uključuje: čišćenje, toniranje, eksfolijaciju, hidrataciju, zaštitu od sunca i dodatne tretmane po potrebi. Svaki od ovih koraka ima posebnu ulogu u održavanju masne kože balansiranom. Bitno je pratiti redosled i prilagoditi proizvode svom specifičnom tipu masne kože (genetskoj, hormonalnoj ili reaktivnoj).
Preporučena rutina i proizvodi za masnu kožu (po tipovima kože, jutro i veče)
Tip masne kože | Jutarnja nega (primer proizvoda) | Večernja nega (primer proizvoda) |
Genetska / otporna masna koža(masna, deblja koža, retko osetljiva) | 1. Čišćenje: Blago umivanje gelom (Key Molecule Jelly Cleanser) koji uklanja višak ulja nastalog preko noći. 2. Serum (opciono): Niacinamid ili vitamin C serum za ujednačavanje tena i regulaciju sebuma. 3. Hidratacija: Lagani fluid ili gel krema (Hydra Fluid) kao ovlaživač koji ne masti kožu.4. Zaštita od sunca: Matirajući krem SPF50+ (nekomedogen, npr. gel ili fluid sa mineralnim filterima). | 1. Duplo čišćenje: Prvo uljani čistač (Oil Cleanser) za skidanje šminke i SPF-a, potom gel čistač (Jelly Cleanser) za dubinsko čišćenje pora. 2. Eksfolijacija: Hemijski eksfolijant 2–3x nedeljno – npr. tonik/losion sa AHA i BHA kiselinama (Losion za masnu kožu) nanet tupferom nakon čišćenja. 3. Aktivni tretman: Alternativnim noćima kada ne ide eksfolijant, može se naneti retinoidni serum ili gel (ako je preporučen od strane dermatologa za akne/anti-aging). 4. Hidratacija: Lagana krema ili gel bez ulja (Hydra Fluid). Za područja koja su eventualno suvlja može se dodati tanak sloj Smooth & Bounce kreme radi ravnoteže. |
Hormonalna / aknozna masna koža(masna koža sklona upalnim aknama) | 1. Čišćenje: Penasti čistač ili gel (Jelly Cleanser) – obavezno nežan pristup bez trljanja, kako ne bi došlo do iritacije upaljenih akni. 2. Tonik: Po potrebi, tonik sa salicilnom kiselinom na T-zonu za sprečavanje mitisera (samo ako koža dobro podnosi). 3. Serum: Niacinamid serum ili proizvod sa anti-akne sastojcima (npr. azelaična kiselina) za dnevnu kontrolu lučenja sebuma. 4. Hidratacija + SPF: Nežna, nemasna krema sa cinkom ili niacinamidom koja hidrira i štiti barijeru, preko koje ide obavezno krema za sunčanje SPF 50+ širokog spektra (bez ulja i mirisa). | 1. Duplo čišćenje: Uveče uklonite nečistoće uljanim čistačem (Oil Cleanser) – on će rastvoriti višak sebuma, šminku i vodootporni SPF, a potom gel čistač uklanja preostale tragove i ostavlja kožu čistom. 2. Eksfolijacija: Hemijski piling svako drugo veče (ili ređe, zavisno od tolerancije) – preporuka su BHA (salicilna kiselina) ili kombinacija AHA/BHA kao u Losionu za masnu kožu (koji sadrži glikolnu, mlečnu i salicilnu kiselinu). Kiseline pomažu da se pore otčepe i spreče nove akne, ali ne preterujte da ne bi isušili kožu. 3. Lokalni tretmani: Na uporne akne, nakon eksfolijacije možete naneti ciljano benzoil peroksid gel ili sličan spot-tretman (izbegavati kombinovanje istovremeno sa retinoidom ili kiselinama na isto veče). 4. Hidratacija i obnova: Nanesite laganu nekomedogenu hidratantnu kremu (Hydra Fluid), a ako je koža istovremeno dehidrirana ili iritirana tretmanima, preko nje dodajte Smooth Bounce kremu za obnovu barijere (posebno na suvim delovima). |
Reaktivna / dehidrirana masna koža(masna ali osetljiva, “isušena” koža) | 1. Čišćenje: Umivanje mlakom vodom uz vrlo blag gel ili krem čistač (idealno bez sulfata i sapuna). Kod ovog tipa ujutro je ponekad dovoljno isprati lice vodom ili micelarnom vodom (pa nežno ukloniti micelarnu vlažnim tuferom) da se ne bi dodatno isušila koža. 2. Toner/esencija: Hidrirajući tonik ili esencija sa sastojcima poput pantenola, alantoina ili aloe vere, koji vraća vlagu posle umivanja (izbegavati alkohole). 3. Serum za hidrataciju: Hijaluronski serum (npr. Dew Drop koji sadrži hijaluronsku kiselinu i ektoin) za “napumpavanje” kože vodom i umirenje osetljivosti. 4. Hidratacija + zaštita: Lagana emulzija koja zaključava vlagu i jača barijeru (Hydra Fluid je dobar izbor, jer je formulisan baš za osetljivu kožu sklonu mašćenju, sa skvalanom i pantenolom). Preko dnevne kreme naneti obavezno SPF. | 1. Čišćenje (jednofazno): Ako nije bilo teške šminke ili gustog SPF-a, uveče je dovoljno oprati lice blagim Jelly Cleanser gelom. U suprotnom, primenite duplo čišćenje ali sa uljanim čistačem koji se ispira (poput Oil Cleanser, koji neće isušiti kožu) i zatim gel čistač. 2. Eksfolijacija (redukovano): Kod dehidrirane masne kože, eksfolijaciju radite ređe – npr. jednom nedeljno blagi piling tonik. Idealan je Losion za dehidriranu kožu sklonu aknama (kombinuje AHA kiseline i humektanse) ili neki PHA/enzimski piling koji je blaži od standardnih kiselina. Ovo će ukloniti odumrle ćelije, ali neće preterano istanjiti barijeru. 3. Hidratacija slojevima: Nakon tonika, nanesite obilno hidrirajući serum (Dew Drop). Dok je koža još vlažna od seruma, “zaključajte” vlagu bogatijom kremom Smooth & Bounce koja će obnoviti lipide barijere. Ova krema je formulisana da intenzivno hidrira bez zapušavanja pora, upravo za masnu a dehidriranu kožu. Može se koristiti svake večeri radi oporavka kože. 4. Dodatan tretman: Jednom do dva puta nedeljno možete koristiti umirujuću sheet masku ili gel masku za hidrataciju, umesto seruma, za dodatnu negu. Izbegavajte jake glinene maske dok se koža ne rehidrira dovoljno, da ne biste pogoršali dehidrataciju. |
Prvi i najvažniji korak u nezi masne kože lica je pravilno čišćenje. Cilj čišćenja je da se uklone višak sebuma, znoj, prljavština i ostaci šminke ili SPF krema, kako pore ne bi bile zapušene. Međutim, jednako je važno ne preterati – preagresivno čišćenje može skinuti svo ulje sa kože, što će paradoksalno podstaći lojne žlezde da proizvedu još više masnoće kako bi nadoknadile gubitak.
Za jutarnje umivanje dovoljan je blag gel ili penušavi čistač (foaming cleanser) koji je sulfate-free (bez jakih deterdženata poput SLS koji isušuju) i koji je označen kao “nekomedogen” i “oil-free”. Tako ćete ukloniti masnoću nakupljenu tokom noći i pripremiti kožu za proizvode, bez oštećenja barijere. Uveče, ukoliko nosite šminku ili vodootporni SPF (koji su formulisani da dugo ostanu na koži), preporučuje se tzv. duplo čišćenje (double cleansing metoda). Prvo se koristi uljani čistač koji će rastvoriti sve masne nečistoće – sebum, šminku, čestice zagađenja.
Nakon čišćenja, klasični drugi korak u rutini je tonik (toner). Tonici su tečni proizvodi koji se nanose na kožu vatom ili dlanovima, a svrha im može biti različita – da povrate koži prirodni pH posle umivanja, uklone eventualne ostatke kamenca iz vode ili čistača, daju dodatnu dozu aktivnih sastojaka ili hidratacije, i suze izgled pora. Kod masne kože tonici često sadrže adstrigentne supstance (koje blago stežu pore i isušuju višak sebuma) ili eksfolijantne sastojke poput kiselina, ali mogu sadržati i umirujuće i hidratantne komponente.
Kako naneti tonik? Možete koristiti tufer i nežno preći preko kože, izbegavajući područje oko očiju. Kod eksfolijacionih tonika tupfer pomaže i mehaničko uklanjanje nečistoća. Alternativno, kod hidrirajućih tonika, nekoliko kapi možete utapkati prstima. Uvek pratite uputstvo proizvođača (neki kiselinski tonici se ne ispiraju, dok se neki jači mogu isprati nakon par minuta zavisno od formulacije).
Bottom line: Tonik nije apsolutna obaveza, ali dobro odabran može biti koristan dodatak u nezi masne kože.
Eksfolijacija je proces uklanjanja mrtvih ćelija sa površine kože. Prirodno, naše koža se obnavlja otprilike svakih 28 dana kod mladih, ali taj ciklus može biti poremećen ili usporen, naročito kod masne kože gde višak sebuma “lepi” mrtve ćelije za površinu. Rezultat su grublja tekstura, začepljene pore i neujednačen ten. Redovnom eksfolijacijom pomažemo koži da brže izbaci te ćelije, čime se sprečava zapušavanje pora i pospešuje regeneracija novijih, zdravih ćelija. Za masnu kožu, eksfolijacija je posebno važna jer smanjuje verovatnoću nastanka mitisera i akni uklanjanjem onog “čepa” od sebuma i keratina.
Postoje dve glavne vrste pilinga: fizički (mekani) i hemijski. Fizički piling su mehaničke metode – npr. piling gelovi sa zrncima, četkice za lice, peeling rukavice, gommaže i slično – gde se trenjem skidaju odumrle ćelije. Hemijski piling podrazumeva upotrebu kiselina ili enzima koje otapaju veze među ćelijama kože i tako ih odstranjuju bez trljanja. Za masnu kožu hemijski pilinzi (AHA, BHA) se generalno preporučuju više od agresivnih mehaničkih, jer prodiru dublje i efikasnije uklanjaju suvišne ćelije iz pora. Salicilna kiselina (BHA) je “zvezda” za masnu, aknoznu kožu – zbog svoje lipofilne prirode odlazi u pore i čisti ih iznutra.
Koliko često raditi piling? Zavisi od tolerancije kože i tipa eksfolijanta. Masna, deblja koža može podneti češću eksfolijaciju (recimo 2-3 puta nedeljno hemijskim pilingom), dok osetljivija masna koža (reaktivna) možda samo jednom nedeljno ili čak jednom u dve nedelje.
Hidratacija masne kože je obavezna! Ovo je tačka koju mnogi greškom preskaču misleći da “kremu ne treba stavljati jer mi je koža već masna”. Istina je upravo suprotna – čak i masnoj koži je potrebna vlažnost da bi bila zdrava i funkcionalna. Sebum (ulje) nije isto što i voda. Masna koža može biti dehidrirana u dubljim slojevima. Kada preskočite hidrataciju, koža se može isušiti i to će signalizirati lojnim žlezdama da proizvode još više ulja kao kompenzaciju.
Za masnu kožu, idealne su lagane, nemasne formulacije hidratantnih preparata. Key Molecule Hydra Fluid je primer proizvoda tipa emulgel koji sadrži obilje humektanasa (glicerin, pantenol) i malo emolijenata, formulisan da koži da vlagu bez teškog osećaja.
Ujutru nakon čišćenja/tonika/seruma obavezno stavite kremu pre kreme sa SPF. Idealno je da dnevna krema već sadrži zaštitni faktor, ali ako ne, onda nanesite posebno kremu za sunčanje kao poslednji korak. Uveče, hidratantnu kremu stavljate kao zadnji korak nege, preko svih seruma ili tretmana. Time “zaključavate” aktivne sastojke i dajete koži da se tokom noći regeneriše.
I masna koža može imati suvlje područje oko očiju. Slobodno koristite neku laganu kremu za oko očiju ili nanesite svoj hidratantni serum/kremu i na to područje (ako nije iritirajuće). To će sprečiti fine linije i zategnutost.
Poseban slučaj – masna a dehidrirana koža
OU kontekstu hidratacije fokus mora biti na vraćanju vlage i jačanju barijere. To znači da možda treba koristiti bogatiji hidratantni preparat noću nego što biste pomislili za masnu kožu. Npr. Smooth & Bounce krema – iako je “bogata”, formulisana je da ne zapuši pore i da pomogne masnoj koži koja je dehidrirana.
Hidrirana koža = srećnija koža. Čak će i lučenje sebuma dugoročno doći u bolju ravnotežu kada koža nije u stanju “žeđi”.
Zaštita od sunca je obavezna za svaki tip kože, pa tako i za masnu kožu lica. Mnoge osobe masne kože sklone su da preskaču kremu sa SPF-om jer se boje da će im lice izgledati još sjajnije ili da će im krema izazvati bubuljice. Međutim, postoje formulacije krema za sunčanje namenjene baš masnoj i aknoznoj koži – lagane su, brzo se upijaju i često dolaze u gel ili fluid teksturi koja ne ostavlja masni film. Takođe, neke matirajuće kreme sa SPF mogu čak privremeno kontrolisati sjaj.
Saveti za odabir SPF preparata za masnu kožu:
Birajte “oil-free” i “non-comedogenic”: Kao i kod hidratantnih krema, ovo obezbeđuje da formula ne sadrži teško ulje koje bi moglo zapušiti pore. Mnogi SPF proizvodi za lice sada jasno navode da su nekomedogeni.
Fizički (mineralni) filteri: Preparati sa cink-oksidom ili titanijum-dioksidom (fizički filteri) često su pogodni za aknoznu kožu jer su inertni i manje iritiraju. Oni takođe mogu imati blago mat efekat (cink isušuje površinski sebum). Potražite one moderne formule koje imaju mikronizovane mineralne filtre – neće ostaviti beli trag kao stari cinkovi.
Hemijski filteri nove generacije: Novije hemijske filtere kozmetičke kompanije uspevaju da spakuju u vrlo lagane gel formule. One imaju prednost da se lakše razmazuju i ne ostavljaju beli trag. Mana je što kod osetljive kože mogu peckati (npr. ako imate reaktivnu kožu, ponekad mineralni će biti bolji).
Format: Za masnu kožu mogu biti zanimljivi SPF puderi ili tonirane kreme. Danas postoje puderi u prahu sa visokim SPF (npr. mineralni prah sa cinkom) koji se mogu nanositi preko šminke tokom dana za matiranje i zaštitu. Ipak, imajte u vidu da puderi možda nisu dovoljni za celu dozu zaštite – najbolje ih je kombinovati sa kremom ispod. Tonirane SPF kreme mogu zameniti tečni puder u dnevnoj šminki, čime se smanjuje broj slojeva na koži (manje verovatno da će se koža preopteretiti proizvodima).
Da, potrebno je hidrirati i masnu kožu. Hidratacija ne znači dodavanje ulja, već vode i zaštitnih sastojaka. Lagana, hidratantna krema zapravo može smanjiti lučenje sebuma tako što će koža biti u balansu (neće se “braniti” isušenošću). Preskakanje hidratacije dovodi do dehidratacije, a tada lojne žlezde luče još više ulja, što pogoršava stanje.
Pore ne možemo trajno smanjiti jer su one strukturalne, ali možemo ublažiti njihovu izraženost. Redovno čišćenje i eksfolijacija pomažu da pore budu čiste (crne tačkice čine da pore izgledaju veće). Sastojci poput retinoida i niacinamida mogu vremenom poboljšati teksturu kože oko pora i učiniti ih manje vidljivim. Takođe, kreme sa mat efektom ili prajmeri mogu privremeno vizuelno zategnuti pore.
Apsolutno da. Masna koža znači da proizvodi višak ulja, ali istovremeno može imati manjak vode u površinskim slojevima. To se dešava kad je barijera kože oštećena agresivnim preparatima ili klimatskim uslovima. Tada koža može istovremeno biti sjajna i masna, ali ispod toga osećati zategnutost i imati suve ljuspice. Rešenje je u obnovi barijere – koristiti blaže čistače, uvesti humektantne serume i malo bogatiju kremu noću dok se balans ne uspostavi. Ne tretirajte dehidriranu masnu kožu kao potpuno masnu – treba joj i nežnost i vlaga uz kontrolu sebuma.
Nekoliko odličnih sastojaka za negu masne kože su: salicilna kiselina (BHA) – čisti pore i sprečava akne, niacinamid (vit. B3) – pomaže regulaciju sebuma i smiruje upale, cink – matira i blago antibakterijski deluje, retinoidi (vitamin A derivati) – normalizuju funkcionisanje folikula i sprečavaju zapušavanje pora, glicerin i hijaluronska kiselina – hidriraju bez mašćenja, zeleni čaj ili aloe vera – antioksidansi koji takođe mogu smanjiti proizvodnju ulja. Takođe, tražite oznake da su proizvodi nekomedogeni.
Potpuno zaustaviti lučenje sebuma nije moguće (niti poželjno), ali možete kontrolisati sjaj. Ujutru koristite laganu matirajuću kremu ili prajmer nakon nege. Preko dana koristite blot papiriće da upijete višak ulja (prislonite ih na masna područja). Takođe, možete se popodnevno umiti blagim sredstvom i naneti ponovo tanki sloj kreme ako je dan dug da osvežite kožu. Puder u prahu (transparentni) posle šminke takođe pomaže da se drži ulje pod kontrolom nekoliko sati.
Ne, ovo je mit. Iako se može činiti da sunce privremeno isuši bubuljice i koža bude zategnutija, efekat je varljiv i kratkotrajan. UV zračenje zapravo zadebljava površinski sloj kože, što može dovesti do jačeg zapušavanja pora i izbijanja akni nekoliko nedelja kasnije. Takođe, sunce potamni fleke od starih akni, pa postanu vidljivije i trajnije. Umesto sunčanja, koristite ciljne tretmane za isušivanje bubuljica i obavezno zaštitu od sunca. Solarijum donosi sve rizike UV zračenja (prevremene bore, oštećenja DNK kože) bez ikakve dugotrajne koristi za akne – dermatolozi ga ne preporučuju ni za jedan tip kože.
Da – ulje može biti odličan saveznik i za masnu kožu, u vidu uljanog čistača. Princip “slično se rastvara sličnim” znači da će uljani čistač rastvoriti vaš sopstveni sebum i temeljno očistiti pore. Ključ je da to bude formulisan proizvod koji emulguje sa vodom i ispira se (ne obično jestivo ulje). Pravilno upotrebljen uljani čistač neće ostaviti trag, a očistiće vrlo efikasno. Mnoge osobe s masnom kožom se iznenade kako im se koža zapravo manje masti tokom dana otkad su uveli ulje u večernje čišćenje, jer više ne oštećuju barijeru agresivnim sapunima.
Za regulaciju lučenja sebuma i smanjenje akni potrebno je vreme – obično 4 do 8 nedelja da se vide značajniji pomaci. U prvih par nedelja moguće je čak i prolazno pogoršanje (posebno ako uvodite kiseline ili retinoid, može doći do ubrzanog izbijanja postojećih akni). Ako nakon ~8 nedelja konzistentne rutine ne vidite nikakav boljitak (ili je gore), preispitajte proizvode U većini slučajeva, prve pozitivne promene vide se posle mesec dana (npr. manje novih akni, brže zarastanje starih, manje sjaja popodne).
Za masnu kožu najbolji su puderi koji su lagani, mat finiša i ne sadrže komedogene sastojke. Mnogi preferiraju mineralne pudere u prahu, oni upijaju ulje i najčešće ne izazivaju akne (čisti mineralni pigmenti). Ako volite tečnu podlogu, birajte oil-free formulacije koje sadrže silikone koji upijaju sebum. Takođe, BB kreme za masnu su laganije pokrivne moći ali ne opterećuju pore. Izbegavajte teške korektivne pudere koji su gusti i vodootporni – oni mogu biti previše okluzivni za svakodnevno nošenje. I uvek skinite šminku temeljno.
Ako ste isprobali adekvatnu negu nekoliko meseci ili imate ozbiljne probleme npr. cistične akne koje ostavljaju ožiljke, vrlo masnu kožu koja vas emocionalno uznemirava, ili sumnjate na hormonski poremećaj (npr. prateći simptomi PCOS-a) – onda treba posetiti dermatologa. Stručnjak može prepisati jače tretmane kao što su retinoidi na recept, oralni lekovi ili sprovesti procedure (hemijski piling, laserski tretman) koji će ciljano smanjiti rad lojnih žlezda.
Komentariši